Skip to content

Gullivers reizen

MaxTak, Theater Sonnevanck

Jurylid Thor

Thor

2023-2024 Jurylid

“Gullivers Reizen” is een voorstelling van de “Theater Sonnevanck en MaxTak”. Een voorstelling gemaakt met het verhaal uit het bekende boek in gedachten maar eigenlijk ook weer helemaal anders.

Links voor op het podium zitten 3 muzikanten. Op het staan allemaal blokken met witte en zwarte vierkanten erop en op de achtergrond hangt een groot scherm met een soort andere wereld. Het deed mij een beetje aan Minecraft denken. De blokken en het scherm worden door de hele voorstelling gebruikt. Het scherm wordt soms als achtergrond en soms als social media verbinding gebruikt. De blokken voor van alles en nog wat.

Er zijn 3 acteurs. Eigenlijk doet de mevrouw die de viool in het orkest speelt ook nog een paar keer mee en doen de andere 2 muzikanten ook in een scène mee maar er zijn 3 acteurs die op zich het verhaal vertellen. Één van de acteurs is Gul, het meest briljante en succesvolle kind ter wereld. Zij gaat een zeilreis om de wereld maken. Of eigenlijk heeft ze die al gemaakt in de eerste scène en kijken we terug.

Het verhaal van Gullivers Reizen is al een heel oud boek. Bijna iedereen kent er wel stukjes uit met de kleine mensen en de reuzen. Op verschillende manieren komen die stukken terug in dit verhaal maar, gezien vanuit het zeilmeisje. Het zeilmeisje gaat helemaal op in social media want als je er geen foto van hebt of het staat niet online, is het dan wel echt gebeurd? Tijdens haar reis verandert haar kijk op social media en als publiek leer je hier ook van.

De 3 muzikanten zijn erg goed. Er zitten verschillende stijlen muziek in maar elke keer als het zeilmeisje gaat zingen, dan komt dezelfde melodie terug. Ik vond dat wel lekker overzichtelijk.

Er is geen interactie met het publiek. Maar dat is eigenlijk helemaal niet erg want dat paste ook niet bij de voorstelling.

Het decor is functioneel en wat mij opviel is dat eigenlijk alles in het zwart wit was qua blokken en qua kostuums. Sommige met ruiten en sommige met strepen maar alles past bij elkaar. De laatste kostuums (ik houd even geheim wat die zijn), waren hierop een klein beetje een uitzondering en waren zo mooi gemaakt, het was net echt.

Het licht van het theater bleef de hele voorstelling hetzelfde. Dit was helemaal prima want de muziek gaf heel duidelijk aan wanneer het wat spannender werd.

De voorstelling staat in de theatergids voor kinderen vanaf 8 jaar. Ik denk dat dat wel een goede inschatting is. Sommige stukjes zouden voor jongere kinderen misschien wat spannend kunnen zijn. Mijn broer en zus van 14 waren mee en die vonden het ook een leuke voorstelling. Zij hadden het boek ook allebei op school gelezen, dus zij hadden wat meer herkenning dan ik bij sommige stukjes, maar het was niet vervelend dat ik dat niet had, het was nog steeds duidelijk.

Na de voorstelling, ben ik even teruggelopen om even te kijken of ik de acteurs nog kon zien. De acteur die aan het begin de interviewer speelde, was super aardig en stelde me allemaal vragen en vroeg naar mijn mening. Toen ik helemaal aan het einde van het gesprek zei dat ik een recensie ging schrijven, had hij pas door dat ik van de Podium kids jury was. Dat vond ik heel fijn want hij was dus gewoon echt heel aardig en geïnteresseerd in wat ik vond van de voorstelling zonder dat hij wist dat ik een recensie mocht schrijven. Ik vond hem ook echt de grappigste acteur in de voorstelling. Al waren de andere ook heel goed.

Ik zou zeker aanraden om Gullivers Reizen te gaan kijken. Enige tip voor ouders is, laat het oude verhaal los en ga er helemaal in.

Theater: Schouwburg Amstelveen